Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

4. A 3.00kg block slides across a horizontal surface with coefficient of kinetic

ID: 1903239 • Letter: 4

Question

4. A 3.00kg block slides across a horizontal surface with coefficient of kinetic friction 0.550. The block collides with a spring (k=250N/m). The spring is compressed a distance of 12.5cm from its equilibrium position before bringing the block to rest. Using the work/energy theorem, find the velocity of the block immediately before it hit the spring.

Explanation / Answer

A 1.84 kg block slides across a horizontal surface directly toward a massless spring with spring constant 5,943 N/m. The surface is frictionless except for a rough patch of length 0.376 m that has coefficient of kinetic friction 0.321. The initial velocity of the block is 4.8 m/s directed straight toward the spring. What is the maximum compression of the spring? By the law of energy conservation:- =>KE(initial) = PE(final) of the spring + W(friction) =>PE(final) of the spring = KE(initial) - W(friction) =>1/2kx^2 = 1/2mv^2 - F(f) x L =>1/2 x 5943 x (x)^2 = 1/2 x 1.84 x (4.8)^2 - µk x mg x L =>1/2 x 5943 x (x)^2 = 1/2 x 1.84 x (4.8)^2 - 0.321 x 1.84 x 9.8 x 0.376 =>x = v[6.4 x 10^-3] =>x = 0.080 m =>x = 8 cm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote