4. A boy of mass rusu-40.0kg stands on the rim of a frictionless merry-go round
ID: 1776142 • Letter: 4
Question
4. A boy of mass rusu-40.0kg stands on the rim of a frictionless merry-go round ("MGR" for short) of radius RMGR=1.50m and moment of inertia Inte=135kgm2 about the central axel. The system (boy and merry-go-round) initially rotates at the rate of 0.300rad/s about a central vertical axel of the merry-go-round. Here, the boy can be treated as a point mass, Jo mr, where r is his distance from the axel. 20pts) a. What is the angular momentum of the system? b. If the boy walks to the center of the merry-go-round, what is the final angular velocity of the system?Explanation / Answer
a)
angular momentum of the system = I*w
I=(I_MGR + I_boy)
so,
= (I_MGR + I_boy)*w
put values
= (135 + 40*1.5^2)*0.3
= 67.5 kg.m^2
b) Apply conservation of momentum
final angular momentum = initial angular mometum
I2*w2 = I1*w1
(I_MGR + I_boy)*w2 = 67.5
Put values
(135 + 0)*w2 = 67.5
w2 = 67.5/135
= 0.5 rad/s
I hope help you.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.