Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

According to the Internal Revenue Service, the average income tax refund for the

ID: 3039962 • Letter: A

Question

According to the Internal Revenue Service, the average income tax refund for the 2011 tax year was $2,913. As- sume the refund per person follows the normal probability distribution with a standard deviation of $950. 11 a. What is the probability that a randomly selected tax return refund from the 2011 tax year will be 1. more than $2,000? 2. between $1,600 and $2,500? 3. between $3,200 and $4,000? 79 Continuous Proba b. Confirm the answers to part a using Excel or PHStat. c. What refund amount represents the 35th percentile of tax returns?

Explanation / Answer

a)

1)

2)

3)

b)

above results can be confirmed by excel formula: norm.dist(x,mean,std deviation,true)

for part 1) formula is =1-norm.dist(2000,2913,950,true) =0.8317

for part 2) formula is =norm.dist(2500,2913,950,true)-norm.dist(1600,2913,950,true) =0.2484

for part 3) formula is =norm.dist(4000,2913,950,true)-norm.dist(3200,2913,950,true) =0.2550

c)

for 35th percentile ; zscore =-0.3853

hence corresponding refund amount =mean+z*std deviation =2913-0.3853*950 =$2546.95

for normal distribution z score =(X-)/
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote