Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

According to the Guinness Book of World Records (1990 edition, p. 169), the high

ID: 2175989 • Letter: A

Question

According to the Guinness Book of World Records (1990 edition, p. 169), the highest rotary speed ever attained was 2010 m/s (4500 mph). The rotating rod was 15.7 cm (6.2 in) long. Assume the speed quoted is that of the end of the rod. What is the centripetal acceleration of the end of the rod? Answer in units of m/s2 If you were to attach a(n) 1.49 g object to the end of the rod, what force would be needed to hold it on the rod? Answer in units of N What is the period of rotation of the rod? Answer in units of s

Explanation / Answer

a)Given v = 2010 m/s r = 15.7 cm = 0.157 m Centripetal acceleration = v^2/r = (2010^2)/0.157 = 25733121.02 m/sec^2 b)F = ma = (1.49/1000)*25733121.02 = 38342.35032 N c)It is travelling at a speed of 2010 m/s It covers a distance of 2*(22/7)*0.157 in time T = Period Then 2*(22/7)*0.157 = 2010*T =>T = 0.000490974 s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote