A uniform thin straight rod of mass m = 2.2 kg and length L = 0.53 m can oscilla
ID: 2964208 • Letter: A
Question
A uniform thin straight rod of mass m = 2.2 kg and length L = 0.53 m can oscillate freely in a verticle plane about one of its end O, as a compound pendulum. Using parallel axis theorem, calculate the moment of inertia of the rod I in kg m2, about an axis through the end O and perpendicular to the rod. Give your answer to 3 decimal places. (Note : The moment of inertia of a uniform rod about a perpendicular axis passing through its centre of mass is given by I = (1/12)mL2.)
Please show all working clearly.
Explanation / Answer
Using parallel axis theorem
moment of inertia of the rod I in kg m2, about an axis through the end O and perpendicular to the rod=ML^2/12+m[L/2]^2=2.2[4*0.2809/12]=0.206 Kgm^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.