A uniform thin rod of mass m = 5 kg and length L = 1.1 m can rotate about an axl
ID: 1382720 • Letter: A
Question
A uniform thin rod of mass m = 5 kg and length L = 1.1 m can rotate about an axle through its center. Four forces are acting on it as shown in the figure. Their magnitudes are F1 = 7 N, F2 = 5 N, F3 = 12.5 N and F4 = 15.5 N. F2acts a distance d = 0.1 m from the center of mass.
Randomized Variables
m = 5 kg
L = 1.1 m
F1 = 7 N
F2 = 5 N
F3 = 12.5 N
F4 = 15.5 N
d = 0.1 m
20% Part (a) Calculate the magnitude ?1 of the torque due to force F1 in N?m.
20% Part (b) Calculate the magnitude ?2 of the torque due to force F2 in N?m.
20% Part (c) Calculate the magnitude ?3 of the torque due to force F3 in N?m.
20% Part (d) Calculate the magnitude ?4 of the torque due to force F4 in N?m.
4 5 4. 2Explanation / Answer
apply the formula for torque acting at a point as T = Fr sin theta
where F is force and r is the distnace and theta is the angle between r and F
so
Part A : T1 = 7 * 1.1/2 = + 3.85 Nm
part B: T2 = 5 * (1.1.2-0.1)* sin 45 = + 1.59 Nm
part C: T3 = 12.5 * 0 = 0
Part D : T4 = 15.5 * 1.1/2 * sin 0 = 0
net torque T = sum of all torques
Tnet = 3.85 + 1.59 + 0 + 0
Tnet = 5.44 Nm
------------------------------
use the relation between and ang accleration A as T = I A
where I is Moment of inertia = ML^2/12
I = 5 * 1.1 *1.1/12
I = 0.504 Kgm^2
so
Ang Accelration A = T/I
A = 5.44/0.504
A = 10.79 rad/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.