A uniform spherical shell of mats M = 14.0 kg and radius r = 0.600 m can rotate
ID: 1446256 • Letter: A
Question
A uniform spherical shell of mats M = 14.0 kg and radius r = 0.600 m can rotate about a vertical axis on frictionless bearings (see the figure). A massless cord passes around the equator of the shell, over a pulley of rotational inertia I = 0.120 kg-m^2 and radius r = 0.0850 m, and is attached to a small object of mass m = 4.50 kg. There Is no friction on the pulley's axie; the cord does not slip on the pulley. What is the speed of the object when it has fallen a distance 1.01 m after being relased from rest? Use energy considerations.Explanation / Answer
here,
Initially, the only energy in the system is the potential energy of the hanging block.
PE = m * g * h
PE = (4.5 kg)*(9.8 m/s)*(1.01 m)
PE = 44.54 J
After falling a distance h, that energy is converted to
* kinetic energy of the block
* rotational energy of the pulley
* rotational energy of the sphere
Let V be the speed of the block at that time.
The kinetic energy of the block is:
KE = m * V^2 / 2
KE = (4.5 kg) * V^2 / 2
KE = (2.25 kg) * V^2
The rotational energy of the pulley is:
RE1 = I1 * w^2 / 2
where
w = V / r
so
RE1 = I1 * (V/r)^2 / 2
RE1 = I1 * V^2 / 2r^2
RE1 = (8.3) * V^2
The moment of inertia of a uniform spherical shell is:
2 * M * R^2 / 3
so
I2 = 2 * (14 kg) * (0.6 m)^2 / 3
I2 = 3.36 kg m^2
The rotational energy of the sphere is:
RE2 = I2 * w^2 / 2
where
w = V / R
so
RE2 = I2 * (V/R)^2 / 2
RE2 = I2 * V^2 / 2R^2
RE2 = (3.36 kgm^2) * V^2 / 2(0.6 m)^2
RE2 = (4.67 kg) * V^2
Applying conservation of energy, you get:
PE = KE + RE1 + RE2
(44.54 ) = (2.25)*V^2 + (8.3 )*V^2 + (4.67)*V^2
solving for V
V = 1.71 m/s
the speed of the object is 1.71 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.