A uniform spherical shell of mass M = 9.30 kg and radius R = 0.470 m can rotate
ID: 1459925 • Letter: A
Question
A uniform spherical shell of mass M = 9.30 kg and radius R = 0.470 m can rotate about a vertical axis on frictionless bearings (see the figure). A massless cord passes around the equator of the shell, over a pulley of rotational inertia I = 0.0540 kg.m^2 and radius r = 0.0950 m, and is attached to a small object of mass m = 3.00 kg. There is no friction on the pulleys axle; the cord does not slip on the pulley. What is the speed of the object when it has fallen a distance 1.40 m after being released from rest? Use energy considerations.Explanation / Answer
The sum of the kinetic energies in the 2 rotating items will equal the loss in PE of the mass - the KE of the mass:
Is = (2/3)*9.3*0.47² =1.369 kgm²
Ip = 0.054 kgm²
Energy:
½Is*ws² + ½Ip*wp² = 3.0*g*1.4 - ½*3.0*v²
But ws= v/0.470 and wp = v/0.095, so
½*1.369*(v/0.47)² + ½*0.054*(v/0.095)² = 3.0*g*1.4 - ½*3.0*v²
(3.0986 + 2.991 + 1.5)v² = 41.16
v² = 5.423
v = 2.328 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.