A uniform solid sphere with mass M-2 kg rolls without slipping on horizontal sur
ID: 1618767 • Letter: A
Question
A uniform solid sphere with mass M-2 kg rolls without slipping on horizontal surface so that its center of mass proceeds to the right with a constant linear a speed of 8 m/s. The moment of inertia of the uniform solid sphere is I_CM = 2 M R^2/5 where M is the mass and R is the radius of the uniform solid sphere and CM is center of mass. (a) The rotational kinetic energy of the uniform solid sphere is ________ (b) The total kinetic energy (rotation and translation) of the uniform solid sphere is ____ A uniform rod with weight 40 N is hung from the ceiling by a hinge at the upper end. One applies a horizontal force to the free end to hold the rod at an angle 30 degree with respect to the vertical. (a) The magnitude of this horizontal force is _____ (b) The magnitude of the force that the hinge exerts against the rod when the rod is held at this angle is ______ A simple pendulum with mass, m = 1 kg and length, L = 2.0 m is released by a push when the support string is at an angle of 25 degree from the vertical direction. The initial speed of the suspended mass at the release point is 3.0 m/s. (a) The maximum angle that pendulum moves in the second half of its swing is _____ (b) The mechanical energy of pendulum (measured relative to its lowest point) is ______Explanation / Answer
problem 8
(a)
rotational kinetic energy Kr = (1/2)*I*w^2
Kr = (1/2)*(2/5)*M*R^2*(v/R)^2
Kr = (1/5)*M*v^2
Kr = (1/5)*2*8^2 = 25.6 J
------
(b)
translational kinetic energy Kt = (1/2)*M*v^2
total kinetic energy Ktot = Kr + Kt = (1/5)*M*v^2 + (1/2)*M*V^2
Ktot = (7/10)*M*v^2 = (7/10)*2*8^2 = 89.6 J
==============================
problem 9
along vertical
T*cos30 = W
along horizontal
T*sin30 = F
tan30 = F/W
F = W*tan30 = 40*tan30 = 23.1 N
-
(b)
Tension T = W/cos30 = 40/cos30 = 46.2 N
===================
problem 10)
initial energy energy Ei = m*g*L*(1-costheta1) + (1/2)*m*v^2
final energy Ef = m*g*L*(1-costheta2)
Ef = Ei
m*g*L*(1-costheta2) = m*g*L*(1-costheta1) + (1/2)*m*v^2
1*9.8*2*(1-costheta2) = 1*9.8*2*(1-cos25) + ((1/2)*1*3^2)
theta 2= 47.4 degrees <<<<--------answer
(b)
at the lowest point
energy = m*g*L*(1-costheta1) + (1/2)*m*v^2 = 6.34 j
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.