A uniform rod of mass M = 5.09kg and length L = 1.16m can pivot freely (i.e., we
ID: 2095856 • Letter: A
Question
A uniform rod of mass M = 5.09kg and length L = 1.16m can pivot freely (i.e., we ignore friction) about a hinge attached to a wall, as seen in the figure below.
http://i893.photobucket.com/albums/ac132/yonnyg19/gian0850.gif
A)The rod is held horizontally and then released. At the moment of release, determine the angular acceleration of the rod. Use units of rad/(s*s).
B)Determine the linear acceleration of the tip of the rod. Assume that the force of gravity acts at the center of mass of the rod, as shown.
Explanation / Answer
a) I = moment of inertia of rod about pivot point = ML^2/3
torue = MgL/2
I* angular acceleration = torque
angular acceleration = torque/I
=( MgL/2)/( ML^2/3)
= 3g/(2*L)
= 3*9.8/(2*1.16)
=12.67 rad/s^2
b) linear accelearation of tip = L*angular acceleration
=12.67*1.16
= 14.7 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.