A uniform rod of mass 1.90 kg and length 2.00 m is capable of rotating about an
ID: 1791125 • Letter: A
Question
A uniform rod of mass 1.90 kg and length 2.00 m is capable of rotating about an axis passing through its center and perpendicular to its length. A mass
m1 = 4.90 kg
is attached to one end and a second mass
m2 = 3.10 kg
is attached to the other end of the rod. Treat the two masses as point particles.
(a) What is the moment of inertia of the system?
_______kg · m2
(b) If the rod rotates with an angular speed of 2.40 rad/s, how much kinetic energy does the system have?
_______J
(c) Now consider the rod to be of negligible mass. What is the moment of inertia of the rod and masses combined?
_______kg · m2
(d) If the rod is of negligible mass, what is the kinetic energy when the angular speed is 2.40 rad/s?
_______J
Explanation / Answer
(a) I = ML²/12 + m(L/2)²
where m is m1+m2
and M is the mass of the rod.
I = 1.9kg * (2.00m)² / 12 + (4.9 + 3.1)kg * (1.00m)² = 8.6333 kg·m²
(b) KE = ½I² = ½ * 8.6333kg·m² * (2.40rad/s)² = 24.864 J
(c) I' = (4.9 + 3.1)kg * (1.00m)² = 8 kg·m²
(d) KE' = ½ * 8kg·m² * (2.40rad/s)² = 23.04 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.