A uniform rod of mass 1.90 kg and length 2.00 m is capable of rotating about an
ID: 1362452 • Letter: A
Question
A uniform rod of mass 1.90 kg and length 2.00 m is capable of rotating about an axis passing through its center and perpendicular to its length. A mass m1 = 5.00 kg is attached to one end and a second mass m2 = 3.30 kg is attached to the other end of the rod. Treat the two masses as point particles.
(a) What is the moment of inertia of the system?
Answer in kg · m2
(b) If the rod rotates with an angular speed of 2.00 rad/s, how much kinetic energy does the system have?
Answer in J
(c) Now consider the rod to be of negligible mass. What is the moment of inertia of the rod and masses combined?
Answer in kg · m2
(d) If the rod is of negligible mass, what is the kinetic energy when the angular speed is 2.00 rad/s?
Answer in J
Explanation / Answer
a)
I_rod = m1L^2 /12
= 1.9*2^2 /12
= 0.63 kg-m^2
I_p1 = m1r^2
= 5.0*(2/2)^2
= 5.0 kg-m^2
I_p2 = m2r^2
= 3.3*(2/2)^2
= 3.3 kg-m^2
Total MOI = 0.63 + 5 + 3.3
= 8.93kg-m^2
b)
KE = 1/2* I*w^2
= 1/2 * 8.93* 2^2
= 17.86 J
c)
I = 0 + 5 + 3.3
= 8.3 kg-m^2
d)
KE = 1/2 * I *w^2
= 1/2*8.3 *2^2
= 16.6J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.