A uniform spherical shell of mass M = 8.50 kg and radius R = 0.670 m can rotate
ID: 1370412 • Letter: A
Question
A uniform spherical shell of mass M = 8.50 kg and radius R = 0.670 m can rotate about a vertical axis on frictionless bearings (see the figure). A massless cord passes around the equator of the shell, over a pulley of rotational inertia I = 0.190 kg·m2 and radius r = 0.140 m, and is attached to a small object of mass m = 4.10 kg. There is no friction on the pulley's axle; the cord does not slip on the pulley. What is the speed of the object when it has fallen a distance 0.924 m after being released from rest? Use energy considerations.
Explanation / Answer
Here ,
let the speed of the object is v
as the rope is not slipping ,
the angular speed of shell is w = v/R
angular speed of pulley = v/r
NOw , using conservation of energy
0.5 * m * v^2 + 0.5 * I * w^2(shell) + 0.5 * I* w^2 (pulley) = m * g * h
0.5 * 4.1 * v^2 + 0.5 * (2/3) * 8.5 * 0.670^2 * v^2/0.670^2 + 0.5 * 0.190 * v^2/0.670^2 = 4.1 * 9.8 * 0.924
solving for v
v = 2.7 m/s
the speed of the block is 2.7 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.