1.An object is dropped from a tower, 178 ft above the fround. The object\'s heig
ID: 2848800 • Letter: 1
Question
1.An object is dropped from a tower, 178 ft above the fround. The object's height above fround t sec into the fall is s=178-16t^2.
(a)the object's velocity at time t is ?
(b)the object's speed at time t is ?
(c) the object's acceleration at time t is ? ft/sec.
(d) It takes ? sec for the object to hit the ground.
(e)The object's velocity at the moment of impact is ? ft/sec.
2. Find dy/dx. y=csc - sqrt x +7.
3. find dy/dx for y=csc x/1+csc x
4. The equation below gives the position s=f(t) of a body moving on a coordinate line (s in meters, t in seconds)
find the body's velocity, speed, acceleration, and gerk at time t=pi/4. s=7-5sin t.
5. Assume that x=x(t) and y=y(t). Let y=x^2+4 and dx/dt =4 when x=1.
Find dy/dt when x=1.
6. Find dy for y=7 sin 7x^9/9.
Explanation / Answer
Velocity is the time derivative of position:
V = ds/dt = -32*t ft/sec
When at the ground, s = 0 = 178 - 16t
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.