1A) A $10,000, 8% annual coupon bond will mature in 10 years. What is the price
ID: 2813980 • Letter: 1
Question
1A) A $10,000, 8% annual coupon bond will mature in 10 years. What is the price of this bond if the current yield to maturity on bonds of similar risk and maturity is 7.2%?
$10,956
$9,463
$10,557
$10,000
1B) What is the intrinsic value of a $10,000, 8% annual coupon bond with a current yield to maturity of 7.2% and which will mature in 10 years if the coupon payments are made semi-annually?
$6,662
$10,563
$10,834
$10,557
1C) If the price of a $10,000, 8% semiannual coupon bond maturing in 10 years is $9,350, what is its yield to maturity?
7.20%
9.00%
9.35%
4.50%
1D) A 10%, $1,000, 15-year bond is callable in 10 years at 110% par. It is currently selling for $980. What is its yield to call? (we didn't discuss this in class, but it is in the reading)
10.61%
10.27%
10.57%
10.94%
a.$10,956
b.$9,463
c.$10,557
d.$10,000
Explanation / Answer
Answer to Question 1A:
Face Value = $10,000
Annual Coupon Rate = 8%
Annual Coupon = 8% * $10,000
Annual Coupon = $800
Time to Maturity = 10 years
Annual YTM = 7.2%
Price of Bond = $800 * PVIFA(7.20%, 10) + $10,000 * PVIF(7.20%, 10)
Price of Bond = $800 * (1 - (1/1.072)^10) / 0.072 + $10,000 / 1.072^10
Price of Bond = $10,557
Answer to Question 1B:
Face Value = $10,000
Annual Coupon Rate = 8%
Semiannual Coupon Rate = 4%
Semiannual Coupon = 4% * $10,000
Semiannual Coupon = $400
Time to Maturity = 10 years
Semiannual Period to Maturity = 20
Annual YTM = 7.2%
Semiannual YTM = 3.60%
Price of Bond = $400 * PVIFA(3.60%, 20) + $10,000 * PVIF(3.60%, 20)
Price of Bond = $400 * (1 - (1/1.036)^20) / 0.036 + $10,000 / 1.036^20
Price of Bond = $10,563
Answer to Question 1C:
Face Value = $10,000
Current Price = $9,350
Annual Coupon Rate = 8%
Semiannual Coupon Rate = 4%
Semiannual Coupon = 4% * $10,000
Semiannual Coupon = $400
Time to Maturity = 10 years
Semiannual Period to Maturity = 20
Let semiannual YTM be i%
$9,350 = $400 * PVIFA(i%, 20) + $10,000 * PVIF(i%, 20)
Using financial calculator:
N = 20
PV = -9350
PMT = 400
FV = 10000
I = 4.50%
Semiannual YTM = 4.50%
Annual YTM = 2 * 4.50%
Annual YTM = 9.00%
Answer to Question 1D:
Face Value = $1,000
Current Price = $980
Call Price = 110%*$1,000 = $1,100
Annual Coupon Rate = 10%
Semiannual Coupon Rate = 5%
Semiannual Coupon = 5% * $1,000
Semiannual Coupon = $50
Time to Call = 10 years
Semiannual Period to Call = 20
Let semiannual YTC be i%
$980 = $50 * PVIFA(i%, 20) + $1,100 * PVIF(i%, 20)
Using financial calculator:
N = 20
PV = -980
PMT = 50
FV = 1100
I = 5.455%
Semiannual YTC = 5.455%
Annual YTC = 2 * 5.455%
Annual YTC = 10.91%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.