1:A runner\'s average speed is 6 mph, how far could he run in 2.5 hours? Select
ID: 1418108 • Letter: 1
Question
1:A runner's average speed is 6 mph, how far could he run in 2.5 hours?
Select one:
a. 6 miles
b. 12 miles
c. 18 miles
d. 15 miles
e. none of above
2:When we say that light objects and heavy objects fall at the same rate, what assumption are we making?
Select one:
a. they have the same shape
b. they are made of the same material
c. they are falling in a vacuum
d. they have the same size
e. none of above
3:A runner's speed is 6 mph due south, the wind's speed is 6 mph due north, how far could he run in 2 hours?
Select one:
a. 12 miles
b. 8 miles
c. 0 miles
d. 16 miles
e. none of above
4:How many hour are required to make a 4000 km trip if your average speed is 80 km/h?
Select one:
a. 40 h
b. 45 h
c. 50 h
d. 100 h
e. none of above
Explanation / Answer
1 ans
average speed =6 milesper hour
time t=2.5 hours
this concept belongs to the motion in two dimensional
average speed =total displacement/time
therefore the total displacement=average speed *time=6*2.5=15 miles
the correct option D
2 ans
the time to hit the ground is depends upon material
so the both the bodies are containes same material
3 ans
velocity on south Vs=6 mph
velocity on north Vn=6 mph
time t=2 hours
the velocity V=2*6*6/12=6 mph
the total displacement S=6*2=12 mph
4 ans
total displacement S=4000 m
average speed v=80 km/h
the time =total displacement/average speed=4000/80=50 h
the correct option C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.