Dog Up! Franks is looking at a new sausage system with an installed cost of $491
ID: 2789321 • Letter: D
Question
Dog Up! Franks is looking at a new sausage system with an installed cost of $491,400. This cost will be depreciated straight-line to zero over the project's 5-year life, at the end of which the sausage system can be scrapped for $75,600. The sausage system will save the firm $151,200 per year in pretax operating costs, and the system requires an initial investment in net working capital of $35,280. Required: If the tax rate is 35 percent and the discount rate is 14 percent, what is the NPV of this project?Explanation / Answer
A)Initial investment : Purchase cost+ working capital
491400 +35280
= $ 526680
B)Depreciation : 491400/5 = 98280
Net Incremental income before tax : 151200-98280 = 52920
Income after tax : 52920[1-.35]= 34398
Annual cash flow = 34398+ 98280 (depreciation) = 132678
c)Terminal value :
After tax sale value : 75600(1-.35)= 49140
Terminal value =after tax sale value+working capital realized
= 49140+ 35280
= $ 84420
Present value ; [PVA 14%,5* Annual cash flow ]+[PVF14%,5*Terminal value]
=[3.43308*132678]+ [ .51937*84420]
= 455494.32+ 43845.22
= 499339.54
NPV =present value -Initial cost
= 499339.54- 526680
= - 27340.46
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.