Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Dog Up! Franks is looking at a new sausage system with an installed cost of $491

ID: 2789291 • Letter: D

Question

Dog Up! Franks is looking at a new sausage system with an installed cost of $491,400. This cost will be depreciated straight-line to zero over the project's 5-year life, at the end of which the sausage system can be scrapped for $75,600. The sausage system will save the firm $151,200 per year in pretax operating costs and the system requires an initial investment in net working capital of $35,280. Required: If the tax rate is 35 percent and the discount rate is 14 percent, what is the NPV of this project? o $35,905.68 O$-52,862.36 $-27,340.58 O $-10,383.91 O $-28,70761

Explanation / Answer

Year

Cash Flow(C)

PV Factor Formula

PV Factor(F) ‘@ 14%

PV(=C x F)

0

($526,680)

1/(1+0.14)^0

1

($526,680.00)

1

$ 132,678

1/(1+0.14)^1

0.877192982

$116,384.21

2

$ 132,678

1/(1+0.14)^2

0.769467528

$102,091.41

3

$ 132,678

1/(1+0.14)^3

0.674971516

$89,553.87

4

$ 132,678

1/(1+0.14)^4

0.592080277

$78,556.03

5

$167,958

1/(1+0.14)^5

0.519368664

$87,232.12

NPV

($52,862.36)

Option 2nd “-52,862.36” is correct answer

Explanation for cash flows:

Initial investment = Initial cost + installation +capital investment

                                = - $ 491,400 - $ 35,280 = - $ 526,680

Year 1st through 4th cash flow:

Depreciation = (Initial cost + installation)/useful life = $ 491,400/5 = $ 98,280

[Scrap value is often considered as 0]

Pretax operating cost savings or profit = $ 151,200

Tax amount = 35 % or 0.35

After-tax operating cost savings = (Pretax operating cost savings–depreciation) x (1–0.35) + Depreciation

                                                         = ($ 151,200 - $ 98,280) x 0.65 + $ 98,280

                                                         = $ 52,920 x 0.65 = $ 34,398 + $ 98,280

                                                         = $ 132,678

Year 5th cash flow = Previous cash inflow + working capital release

                                = $ 132,678 + $ 35,280 = $ 167,958

Year

Cash Flow(C)

PV Factor Formula

PV Factor(F) ‘@ 14%

PV(=C x F)

0

($526,680)

1/(1+0.14)^0

1

($526,680.00)

1

$ 132,678

1/(1+0.14)^1

0.877192982

$116,384.21

2

$ 132,678

1/(1+0.14)^2

0.769467528

$102,091.41

3

$ 132,678

1/(1+0.14)^3

0.674971516

$89,553.87

4

$ 132,678

1/(1+0.14)^4

0.592080277

$78,556.03

5

$167,958

1/(1+0.14)^5

0.519368664

$87,232.12

NPV

($52,862.36)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote