A mutual fund sold $56 million of assets during the year and purchased $50 milli
ID: 2722688 • Letter: A
Question
A mutual fund sold $56 million of assets during the year and purchased $50 million in assets. If the average daily assets of the fund were $176 million, what was the fund turnover? (Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
A mutual fund sold $56 million of assets during the year and purchased $50 million in assets. If the average daily assets of the fund were $176 million, what was the fund turnover? (Enter your answer as a percent rounded to 2 decimal places. Omit the "%" sign in your response.)
Explanation / Answer
Total Assets sold = $56 million
Total assets purchase = $50 million
Average daily assets = $176 million
Fund turn over = $50 / $176
= 28.41%
Hence, Fund turnover is 28.41%.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.