Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A project has the following estimated data: price = $77 per unit; variable costs

ID: 2652704 • Letter: A

Question

A project has the following estimated data: price = $77 per unit; variable costs = $41.58 per unit; fixed costs = $7,600; required return = 12 percent; initial investment = $8,000; life = seven years.

Ignoring the effect of taxes, the accounting break-even quantity is units. (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16)) The cash break-even quantity is units. (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16)) The financial break-even quantity is units. (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16)) The degree of operating leverage at the financial break-even level of output is . (Round your answer to 3 decimal places. (e.g., 32.161))

Explanation / Answer

Contribution Margin = Sale Price - Variable Cost

                                = 77 - 41.58

                                = $35.42

PV Ratio = Contribution / Sale * 100

               = 35.42 / 77 * 100

               =46 %

Accounting Break Even Point ( Units) = Fixed Cost / Contribution p.u

                                                            = 7600 / 35.42

                                                            = 214.57 units

Depreciation = 8000 / 7

                     = $1142.86

Cash Breakeven Point = ( Fixed Cost - Non Cash Fixed Cost ) / Contribution p.u

                                     = (7600-1142.86) / 35.42

                                     = 182.30 units

Financial Breakeven Point ( units) = Annual Interest / Contribution p.u.

                                                       = 8000* 0.12 / 35.42

                                                       = 27.10 units

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote