2) A machine costing $450,000 with a 4-year life and an estimated salvage value
ID: 2590992 • Letter: 2
Question
2) A machine costing $450,000 with a 4-year life and an estimated salvage value of $30,000 is installed by Peters Company on January 1. The company estimates the machine will produce 1,050,000 units of product during its life. It actually produces the following units for the first 2 years: Year 1, 260,000; Year 2, 275,000. Enter the depreciation amounts for years 1 and 2 in the table below for each depreciation method. Show calculation of amounts below the table. Double- Units-of- Declining- tion Balance Year Year Year 2 Straight-LineExplanation / Answer
Answer
Cost = 450,000
Life =4 Years
Salvage value = 30,000
Straight Line depreciation
Depreciation per year = (Cost – Salvage value) / Useful life
= (450,000 – 30,000) / 4 Years
Depreciation per year = 105,000 per year
Depreciation will remain same over 4 years.
Units of production method
Depreciable per unit produced = (Cost – Salvage value) / Estimated no. of production
= (450,000 – 30,000) / 1,050,000 units
Depreciation = $0.4 per unit
Year 1 = 260,000 Units * $0.4 per unit = 104,000
Year 2 = 275,000 Units * $0.4 per unit = 110,000
Double Declining Balance
Depreciation rate = 2 * Straight line rate (i.e. 450,000 is depreciable over 4 years so 25% per year)
= 2*25%
= 50%
Depreciation = Book value * Dep. Rate
Year 1 = 450,000 * 50% = 225,000
Year 2 = (450,000 – 225,000) * 50% = 112,500
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.