Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

2) A 0.060 kg golf ball is at rest and has a velocity of 100 m/s immediately aft

ID: 1783514 • Letter: 2

Question

2) A 0.060 kg golf ball is at rest and has a velocity of 100 m/s immediately after being struck. If the golf club and ball were in contact for 0.80 ms, what is the average force exerted on the ball? A) 6.5 kN B) 7.5 kN C) 7.3 kN D) 4.0 kN 3) A 1300 kg mass moving at 17.6 m/s collides with a stationary mass of 1250 kg. If the two masses stick together, what is their combined velocity immediately after the collision? A) 5.5 m/s B) 9.0 m/s y2(130031n.2(13UD+2502 23 D)6.9m's 2Y344 4) A 1200 kg howitzer fires a 111 kg mass at 40 m/s in the horizontal direction. What is the recoil velocity of the howitzer? Assume that frictional forces are negligible. A) 35 m/s B) 2.8 m/s C) 3.7 m/s D) 3.0 m/s

Explanation / Answer

here,

2)

mass of golf ball , m = 0.06 kg

horizontal speed , u = 100 m/s

time taken , t = 0.8 ms = 8 * 10^-4 s

the average force exerted , F = m * u /t

F = 0.06 * 100 /(8 * 10^-4) N

F = 7500 N = 7.5 KN

the average force exerted is B) 7.5 KN

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote