2) A 0.060 kg golf ball is at rest and has a velocity of 100. m/s immediately af
ID: 1583618 • Letter: 2
Question
2) A 0.060 kg golf ball is at rest and has a velocity of 100. m/s immediately after being hit. If the golf club and ball were in contact for 0.800 ms, what is the average force exerted on the ball? ( ,060) (100) , 1O0x103 3) A 1.30 kg mass moving at 17.6 m/s collides with a stationary mass of 1.25 kg. If the two masses stick together, what is their combined velocity immediately after the collision? 4) A 1250 kg howitzer fires a 11.1 kg mass at 40.0 m/s in the horizontal direction. What is the recoil velocity of the howitzer? Assume that frictional forces are negligible.Explanation / Answer
2)We know from the defination of impulse
J = force x time
Also; J = m (v2 - v1)
equating the two:
F t = m (v2 - v1)
F = m (v2 - v1)/t
F = 0.06 (1 - 0)/0.8 x 10^-3 = 75 N
Hence, F = 75 N
3)We know from conservation of momentum
Pi = Pf
m1v2 + m2v2 = (m1 + m2)vf
vf = (m1v1 + m1v2)/(m1 + m2)
vf = (1.3 x 17.6 + 1.25 x 0)/(1.3 + 1.25) = 8.97 m/s
Hence, vf = 8.97 m/s (= 9 m/s)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.