2) A 0.060 kg golf ball is af rest and has a velocity of 100.m/s immediately aft
ID: 1583605 • Letter: 2
Question
2) A 0.060 kg golf ball is af rest and has a velocity of 100.m/s immediately after being hit. I golf club and ball were in contact for 0.800 ms, what is the average force exerted on the ball (060) (oocooo N , 100 x10-3 3) A 1.30 kg mass moving at 17.6 m/s collides with a stationary mass of 1.25 kg. If the two masses stick together, what is their combined velocity immediately after the collision? 4) A 1250 kg howitzer fires a 11.1 kg mass at4 recoil velocity of the howitzer? Assume that frictional forces are negligible. 5) A 0.140 kg baseball is thrown with an initial velocity of 26.2 m/s. It is struck with an averExplanation / Answer
2)
We know that, Force is
F=dp/dt
Where dp is the change in the magnitude and dt is the time taken.
So, force will be
F=0.06*100/0.8*10-3
F=7500N
3)
We know that momentum will remain conserve as their is no external force on the system
Let the final velocity be V
So conserving the momentum .
1.3*17.6=(1.3+1.25)V
V=8.9725m/s
4)
It is similar to previous question, again momentum will be conserved so
(1250-11.1)V=11.1*40
V=0.358m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.