Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labo

ID: 2571752 • Letter: T

Question

The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labor time and labor cost in the shop. The standard labor cost for a motor tune-up is given below Job Motor tune-up Standard Hours Standard Rate Standard Cost 2.60 $4.00 $10.40 The record showing the time spent in the shop last week on motor tune-ups has been misplaced. However, the shop supervisor recalls that 180 tune-ups were completed during the week, and the controller recalls the following variance data relating to tune-ups Labor rate variance Labor spending variance $846 U $854 U Re bieamine the number of actual labor-hous spent on tune ups during the week 1. Determine the number of actual labor-hours spent on tune-ups during the week. Actual labor hours hours 2. Determine the actual hourly rate of pay for tune-ups last week. (Round your answer to 2 decimal places.) Actual hourly rate per hour

Explanation / Answer

1) Calculate actual labour hours :

Actual labour cost = Standard cost +Labour spending variance

                            = (180*10.40)+854

Actual labour cost = 2726

Labour rate variance = (standard price-actual price)actual hours

                    -846    = (4*X--2726)

                   -4X       = -1880

    X(actual hours)     = 1880/4 = 470 Hours

2) Actual hourly rate = actual cost/actual hours = 2726/470 = $5.80 per hours

                  

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote