Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The auto repair shop of Empire Motor Sales uses standards to control labor time

ID: 2492172 • Letter: T

Question

The auto repair shop of Empire Motor Sales uses standards to control labor time and labor cost in the shop. The standard time for a motor tune-up is 3.7 hours. The record showing time spent in the shop last week on tune-ups has been misplaced; however, the shop supervisor recalls that 50 tune-ups were completed during the week and the controller recalls that the labor rate variance on tune-ups was $87, favorable. The shop has a set standard labor rate of $9 per hour for tune-up work. The total labor variance for the week on tune-up work was $93, unfavorable. The actual hourly rate of pay for tune-up work last week was:

Explanation / Answer

Total Labor Variance = 93 Unfavorable

Labor rate variance = 87 Favaorable

Labor Efficiency Variance = 87+93 = $180 unfavorable.

Labor Efficiency variance = (Actual Quantity - Standard Quantity )*Standard rate

-$180 = (Actual - Standard) * $9

Actual - Standard = 180/9 = -20 hours

Hourly rate = 3.7

= -20/3.7 = -5.40 tune ups

Standard Quantity of tuneups = 50-5.40 = 44.60 tuneups.

Actual rate = $93/50 = 1.86

Actual rate = $9-$1.86 = $7.14.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote