Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labo

ID: 2571728 • Letter: T

Question

The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labor time and labor cost in the shop. The standard labor cost for a motor tune-up is given below: Standard Hours 2.20 Standard Cost $12.10 Standar Rate $5.50 Motor tune-up The record showing the time spent in the shop last week on motor tune-ups has been misplaced. However, the shop supervisor recalls that 130 tune-ups were completed during the week, and the controller recalls the following variance data relating to tune-ups: Labor rate variance Labor spending variance 865 U $ 477 Required: 1. Determine the number of actual labor-hours spent on tune-ups during the week. 2. Determine the actual hourly rate of pay for tune-ups last week. (Round your answer to 2 decimal places.) Actual labor hours Actual hourly rate 1. hours 2.

Explanation / Answer

Std hours per tune up 2.20 hour per tune up Std rate per hour $ 5.50 per hour Actual activity   130 tune ups Std hours for actual activity ( 130*2.20 ) = 286 hours Labour rate variance = 477 F Labour Spending Variance = $ 865U Therefore Labour Efficiency Variance = $1342 U (Labour spending = Labour rate+ Labour efficincy) Labour efficiency variance = Std rate per hour (Std hours for actual activity - Actual hours worked)       - 1342 = 5.50 (286 - Actual hours worked ) Actual hours worked = 530 hours labour rate variance = Actual hours worked (Std rate - actual rate)       477 =   530 ( 5.50 - Actual rate) Actual rate per hour = $ 4.60 per hour

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote