Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labo

ID: 2574261 • Letter: T

Question

The auto repair shop of Quality Motor Company uses standards to control the labor time and labor cost in the shop. The standard labor cost for a motor tune-up is given below Job Motor tune-up Standard Standard Standard Rate $6.50 Hours 2.10 Cost $13.65 The record showing the time spent in the shop last week on motor tune-ups has been misplaced. However, the shop supervisor recalls that 140 tune- ups were completed during the week, and the controller recalls the following variance data relating to tune-ups: Labor rate variance Labor spending variance $ 371F $1,163 U Required: 1. Determine the number of actual labor-hours spent on tune-ups during the week Actual labor hours hours 2 Determine the actual hourly rate of pay for tune-ups last week. (Round your answer to 2 decimal places.) Actual hourly rate per hour

Explanation / Answer

Labor efficiency variance = 1163+371= 1534 U 1 Labor efficiency variance = SR*(AH-SH) 1534 = 6.50*(AH-140*2.1)= 236 = AH-294 Actual labor hours = 530 2 Labor rate variance = AH*(SR-AR) 371 = 530*(6.5-AR) 0.7 = 6.5-AR Actual rate = 5.8 per hour

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote