An asset for drilling was purchased and placed in service by a petroleum product
ID: 2517970 • Letter: A
Question
An asset for drilling was purchased and placed in service by a petroleum production company. Its cost basis is $50,000, and it has an estimated MV of $13,000 at the end of an estimated useful life of 12 years. Compute the depreciation amount in the second year and the BV at the end of the sixth year of life by each of these methods: a. The SL method. b. The 200% DB method with switchover to SL. c. The GDS. d. The ADS. Click the icon to view the partial listing of depreciable assets used in business Click the icon to view the GDS Recovery Rates) a. Using the SL method the depreciation amount in the second year is $ 3083 (Round to the nearest dollar.) Using the SL method the BV at the end of the sixth year of life is S(Round to the nearest dollar.)Explanation / Answer
a) Depreciation under SL Method = (Cost Basis - MV at the end)/Useful Life
= ($50,000 - $13,000)/12 yrs = $3,083
Total Depreciation charged upto sixth year under SL Method = Annual Depreciation*6 years
= $3,083*6 yrs = $18,498
Book Value at the end of sixth year = Cost Basis - Depreciation Charged upto six years
= $50,000 - $18,498 = $31,502
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.