A pair of closely spaced parallel conducting plates, charged with equal and oppo
ID: 251158 • Letter: A
Question
A pair of closely spaced parallel conducting plates, charged with equal and opposite electric charges, produces a uniform electric field in the region between them. In designing a cutting-edge device that will revolutionize the electronics industry, you set up such a pair of plates with a separation of 0.991 mm between them and charge them so that the direction of the electric field in their interior region is from plate A to plate B. Your idea requires that electrons, when released from rest at one of the plates, reach the other plate at the speed of 1.21% of the speed of light. (The speed of light is c = 3.00 × 108 m/s.) At which plate should the electrons be released?
What must the strength of the electric field be?
Explanation / Answer
v=(1.21/100) * 3*108
=3.63 *106 m/sec
Applying v2-u2=2as
=> a= (3.63 *106) 2 /2*0.991 *10-3
=> a=6.648 *1015 m/sec2
As, F=qE
=> ma=qE
=> E=qE/m
=> E = 9.11*10-31*6.648 *1015/1.6*10-19
=3.785 * 104 N/C
Electrons must be released from negative plate
Electric field strength = 3.785 * 104 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.