A pair of charged conducting plates produces a uniform field of Eo = 10,613 N/C
ID: 2272659 • Letter: A
Question
A pair of charged conducting plates produces a uniform field of Eo = 10,613 N/C directed to the right, between the plates. The separation of the plates is L = 14 mm. In Figure, an electron (e = - 1.6 x 10-19 C; m = 9.1 x 10-31 kg) is projected from plate A, directly toward plate B, with an initial velocity of vo = 1.9
A pair of charged conducting plates produces a uniform field of Eo = 10,613 N/C directed to the right, between the plates. The separation of the plates is L = 14 mm. In Figure, an electron (e = - 1.6 times 10-19 C; m = 9.1 times 10-31 kg) is projected from plate A, directly toward plate B, with an initial velocity of vo = 1.9 times 107 m/s. The velocity of the electron (expressed in general form as a whole number) as it strikes plate B is:Explanation / Answer
Force on charge q in an electric field E is F =qE.
So force on electron = -1.6x10^-19 x 10,613 = -1.7x10^-15 N
The field is positive (to the right) so the force on the electron is negative (to the left).
F=ma, so a = F/m.
Acceleration of electron = -1.7x10^-15/(9.1 x 10^-31) = -1.868x10^+15 m/s2
The electron has:
initial velocity, vo = 1.9x10^+7m/s
acceleration, a =-1.868x10^+15 m/s2
and has displacement s = 14mm = 0.014m
vf
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.