A pair of closely spaced parallel conducting plates, charged with equal and oppo
ID: 1422263 • Letter: A
Question
A pair of closely spaced parallel conducting plates, charged with equal and opposite electric charges, produces a uniform electric field in the region between them. In designing a cutting-edge device that will revolutionize the electronics industry, you set up such a pair of plates with a separation of 0.839 mm between them and charge them so that the direction of the electric field in their interior region is from plate A to plate B. Your idea requires that electrons, when released from rest at one of the plates, reach the other plate at the speed of 1.45% of the speed of light. (The speed of light is c = 3.00 times 10^8 m/s.) At which plate should the electrons be released?Explanation / Answer
Electron has to be released at B because it moves opposite to field
Ee = ma
E= ma/e
to find a,
v2 = u2 + 2as
(3*108 *1.45/100)2 =2 a *8.39* 10-4
a = 18.92 *1016 /(2*8.39) = 1.127 * 1016
E= ma/e
= 9.1 *10-31 *1.13*1016 / 1.6*10-19
= 64268 N/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.