A pair of closely spaced parallel conducting plates, charged with equal and oppo
ID: 1456287 • Letter: A
Question
A pair of closely spaced parallel conducting plates, charged with equal and opposite electric charges, produces a uniform electric field in the region between them. In designing a cutting-edge device that will revolutionize the electronics industry, you set up such a pair of plates with a separation of 0.965 mm between them and charge them so that the direction of the electric field in their interior region is from plate A to plate B. Your idea requires that electrons, when released from rest at one of the plates, reach the other plate at the speed of 1.53% of the speed of light. (The speed of light is c = 3.00 × 108 m/s.) At which plate should the electrons be released? What must the strength of the electric field be?
Explanation / Answer
The electrons must be released from plate B.
The rest mass of electron = 510999 eV
Potential difference between the plates must be
V = 510999 eV * 0.0153^2 /2 = 59.81 Volt
The strength of electric field must be E = V/d = 61979.27 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.