Solar Innovations Corporation bought a machine at the beginning of the year at a
ID: 2510749 • Letter: S
Question
Solar Innovations Corporation bought a machine at the beginning of the year at a cost of $26,000. The estimated useful life was five years and the residual value was $3,000. Assume that the estimated productive life of the machine is 20,000 units. Expected annual production for year 1, 4,500 units; year 2, 5,500 units; year 3, 4,500 units; year 4, 4,500 units; and year 5, 1,000 units.
Complete a depreciation schedule for each of the alternative methods. (Do not round intermediate calculations.)
Units-of-production.
1.Complete a depreciation schedule for each of the alternative methods. (Do not round intermediate calculations.)
c. Double-declining-balance. b.Units-of-production.
a. Straight-lineExplanation / Answer
Complete a depreciation schedule for each of the alternative methods.
a) Straight line = (26000-3000/5) = 4600 per year
b) Unit of production method = (26000-3000/20000) = 1.15 per unit
c) Double decline balance = 100/5 = 20%*2 = 40%
Year Depreciation expense 1 4600 2 4600 3 4600 4 4600 5 4600Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.