1The following data concerns a proposed equipment purchase: Cost $144,000 Salvag
ID: 2478510 • Letter: 1
Question
1The following data concerns a proposed equipment purchase: Cost $144,000 Salvage value $4,000 Estimated useful life 4 years Annual net cash flows $46,100 Depreciation method Straight-line The annual average investment amount used to calculate the accounting rate of return is:
a.$72,000
b.$70,000
c.$37,000
d.$74,000
e.$48,950
2.
A company is considering the purchase of new equipment for $45,000. The projected annual net cash flows are $19,000. The machine has a useful life of 3 years and no salvage value. Management of the company requires a 12% return on investment. The present value of an annuity of 1 for various periods follows:
What is the net present value of this machine assuming all cash flows occur at year-end?
a.($1,768)
b.$3,000
c.$634
d.$19,000
e.$45,634
3.
Alfarsi Industries uses the net present value method to make investment decisions and requires a 15% annual return on all investments. The company is considering two different investments. Each require an initial investment of $15,000 and will produce cash flows as follows:
The present value factors of $1 each year at 15% are:
The present value of an annuity of $1 for 3 years at 15% is 2.2832
The net present value of Investment B is:
a.$780.
b.($15,780).
c.$9,000.
d.$39,797.
e.($5,918).
Period Present value of an annuity of 1 at 12% 1 0.8929 2 1.6901 3 2.4018Explanation / Answer
Answer:1 d. $74000
(144000+4000)/2=$74000
Annual depreciation expense = ($144,000 - $4,000)/4 = $35,000/yr.
After-tax unit income = $46,100 - $35,000 = $11,100
Accounting rate of return = $11,100/ [($144,000 + $4,000)/2]=15%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.