1No Spac. Heading 1 Heading 2 Title Subtitle Subtle Em... Emphasis Intense E Sty
ID: 588189 • Letter: 1
Question
1No Spac. Heading 1 Heading 2 Title Subtitle Subtle Em... Emphasis Intense E Styles Which relationship regarding the quantities of reactants and products associated with the following reaction is NOT correct? Please provide an explanation 6H20(C) + P010 (s) 4 HPO(ag) 6 molecules +1 molecule 4 molecules 18mol + 6 mol 12mol 324 g + 852 g 1176 g d.6xmol+x mol4rmol e, y(27 g) + y(71 g) y(98 g) A uranium oxide compound is found to be 88.15% U by mass, what is the empirical formula for the compound? Please provide an explanation.Explanation / Answer
6H2O + P4O10 = 4 H3PO4
Molecule or mole ratio is 6:1:4
6 molecules + 1 molecule = 4 molecules
C
6x mole + x mole = 4 x mole
This is correct because Molecule or mole ratio is 6:1:4
18 mole + 6 mole --- > 12 mole
3:1:2
This is wrong because molar ratio is wrong.
Y (27 g) + y (71 g) ---- > y(98 g)
H2O = 27/18=1.5
P4O10 = 71 /283.88= 0.25
H3PO4= 98 / 97.9952= 1.00
THEN; 1.5 : 0.25 :1.00 = 6:1:4
6H2O + P4O10 = 4 H3PO4
This is correct because Molecule or mole ratio is 6:1:4
324 g +852 g= 1176 g
Molar mass of P4O10 = 283.889044 g/mol
Molar mass of H3PO4 is 97.9952 g/mol
Molar mass of H2O is 18.02 g/mol
6H2O + P4O10 = 4 H3PO4
H2O = 324/18=18
P4O10 = 852 /283.88= 3
H3PO4= 1176 / 97.9952= 12
THEN; 18:3:12= 6:1:4
6H2O + P4O10 = 4 H3PO4
This is correct because Molecule or mole ratio is 6:1:4
2.
Given that U = 88.15 %
The O = 100-88.15 = 11.85 %
Assume that the amount of oxide is 100 g, then U = 88.15 g
O = 11.85 g
Mole of U = 88.15 g / 238.0289 g/ mole= 0.370 mole
Mole of O = 11.85 g /15.99 g/ mole= 0.741 mole
Molar ratio in the oxide
U = 0.370 /0.370 = 1
O = 0.741/0.370= 2
Thus the empirical formula of uranium oxide is UO2.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.