A converging lens, which has a focal length equal to 9.2 cm, is separated by 31.
ID: 2306967 • Letter: A
Question
A converging lens, which has a focal length equal to 9.2 cm, is separated by 31.8 cm from a second lens. The second lens is a diverging lens that has a focal length equal to -13.4 cm. An object is 18.4 cm to the left of the first lens.
(a) Find the position of the final image using both a ray diagram and the thin-lens equation.
cm to the right of the object
(c) What is the overall lateral magnification?
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
An object is 19.5 cm to the left of a lens that has a focal length of +8.50 cm. A second lens, which has a focal length of -28.0 cm, is 4.80 cm to the right of the first lens.
(a) Find the distance between the object and the final image formed by the second lens.
cm
(b) What is the overall magnification?
Explanation / Answer
2.
From thin lens equation
1/f =1/S1 + 1/S1'
For First lens ,Location of the image formed by the first lens
1/8.5 =1/19.5 + 1/S1'
S1' =15.07 cm
Since second lens is 4.8 cm to the right of first lens
S2=4.8-15.07 =-10.27 cm
Now
1/f2 =1/S2 + 1/S2'
-1/28 = -1/10.27 +1/S2'
S2' =16.22 cm
b)
Magnification
M=m1m2 =(-S1'/S1)(-S2'/S2) =(15.07/19.5)(16.22/-10.27)
M=1.22
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.