A converging lens has a focal length of 19.1 cm. Give the image distance and mag
ID: 1548675 • Letter: A
Question
A converging lens has a focal length of 19.1 cm. Give the image distance and magnification for the following object distances, using the correct sign conventions. Select a options that correctly de the image. If the image is located at infinity, enter "infinity" for the image distance and for the magnification, and select "no image is formed (a) object distance 40.9 cm image distance 232 Your response differs from the correct answer by more than 100%. Cm magnification 3232 The response you submitted has the wrong sign.xExplanation / Answer
from the lens formula
1/f = 1/p + 1/q
1/q = 1/f- 1/p
=1/19.1 - 1/40.9
q = 35.83 cm
magnification
m = -q/p = -35.83 cm/40.9 cm =- 0.876
when object distance p = 10 cm
1/f = 1/p + 1/q
1/q = 1/f- 1/p
=1/19.1 - 1/10.6
q = -23.81 cm
magnification
m = -q/p = -(-23.81 cm/10.6 cm =2.24
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.