The picture represents a displacement diagram of a standing wave in an organ pip
ID: 2298885 • Letter: T
Question
The picture represents a displacement diagram of a standing wave in an organ pipe that is 6.90m long, open at one end but closed at the other. Note the waveform shown in the picture is NOT the waveform for the fundamental.
1. Find the wavelength of the fundamental mode of vibration for this pipe.
2. What is the frequency of the fundamental sound wave produced by this pipe? (use 343 m/s for the speed of sound in air)
3. What harmonic is represented in the drawing above?
4. Find the frequency of the harmonic shown in the diagram. Use 343 m/s for the speed of sound in air.
5. Determine the frequency of the fundamental mode of oscillation if this pipe had the same length but was open at both ends.
Explanation / Answer
Length L = wave length / 4
wavelength = 4L = 4*6.9 = 27.6 m
2) fo = V/4L = (343)/27.6 = 12.4 Hz
3) 11 th
4) f= 136.7 Hz
5) fo = V/2L = 343/(2*6.9) = 24.9 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.