Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The picture below includes a physical model of an electric dipole that consists

ID: 1572595 • Letter: T

Question

The picture below includes a physical model of an electric dipole that consists of two equal and opposite charges |q| = 6.75 × 109 C. These two charges have a fixed separation of d = 2.85 × 106 m. The dipole is immersed in a uniform external electric field E = 3200 N/C25a. The orientation of the dipole is as shown in the diagram.

Write a symbolic formula for the magnitude of the dipole’s electric dipole moment in terms of the information given above. (Be sure to use the conventional symbol for electric dipole moment in your expression.)

Calculate the magnitude of this dipole’s electric dipole moment. Give a numerical answer in decimal form with correct unit.

Fill the box on the left with a field lines map of the electric field produced by the dipole for the orientation shown above. In the box on the right draw a single arrow in the center of the box to represent the dipole’s electric dipole moment vector for the orientation shown above.

Write a symbolic formula for the vector torque on a dipole in a uniform electric field.

Calculate a numerical value in decimal form for the vector torque on the dipole shown in the diagram. Put the vector in component form with correct unit.

Explanation / Answer

(a) dipole moment= p = q d

q= magnitude of charge

d=distance(separation) between the two charges

(b) p= q d

p=(6.75 × 109 C) (2.85 × 106 m)

p=1.924 x10-14 C m

(c) torque = T = P XE (cross product of p and E)

(d) T= Px E

T= p E sin theta

theta= 25 degrees

T= (1.924x10^-14 Cm) (3200 N/c) sin 25o

T= 6.156x10^-11 N m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote