The picture below is a typical display you may see on an oscilloscope. Assume th
ID: 2140973 • Letter: T
Question
The picture below is a typical display you may see on an oscilloscope. Assume that the volts/div (vertical axis) setting is 50 V/div and the time/div (horizontal axis) setting is 5 ms/div (ms -millisec). What are the period, frequency and amplitude of this signal? (Do not forget the units.)
Period:
Frequency:
Amplitude:
Explanation / Answer
Period = 3.5*5 = 17.5 ms
frequency = 1/T = 57.14 sec-1
amplitude = 4.5*50V/div = 225V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.