A 19.8 kg block is dragged over a rough, hor- izontal surface by a constant forc
ID: 2296027 • Letter: A
Question
A 19.8 kg block is dragged over a rough, hor- izontal surface by a constant force of 180 N acting at an angle of angle 32.8? above the horizontal. The block is displaced 75.5 m and the coefficient of kinetic friction is 0.173. 19.8 kg ? = 0.173 Find the work done by the 180 N force. The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 . Answer in units of J Find the magnitude of the work done by the force of friction. Answer in units of J Find the work done by the normal force. Answer in units of J What is the net work done on the block? Answer in units of JExplanation / Answer
a) Workdone by applied force = F*s*cos(theta)
= 180*75.5*cos(32.8)
= 11423.3 J
b)
Workdone by friction = -N*mue*s
= (m*g - F*sin(32.8))*mue*s
= (19.8*9.8 - 180*sin(32.8))0.173*75.5
= -1260.8 J
c) Workdone by normal force = 0
d) Wnet = 11423.3 - 1260.8 + 0
= 10162.4 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.