A 1800 N irregular beam is hanging horizontally by its ends from the ceiling by
ID: 2066097 • Letter: A
Question
A 1800 N irregular beam is hanging horizontally by its ends from the ceiling by two vertical wires (A and B), each 1.24 m long and weighing 0.340 N. The center of gravity of this beam is one-third of the way along the beam from the end where wire A is attached.If you pluck both strings at the same time at the beam, what is the time delay between the arrival of the two pulses at the ceiling? (Neglect the effect of the weight of the wires on the tension in the wires.)
t=___ms
Explanation / Answer
W = 1800 N Tb*L = W (L/3) >>>>> Tb = W/3 = 600 N Ta = Tb - W = 1800 - 600 = 1200 N ----------------------------------------------------- va = (1200*1.24*9.8/0.340)^0.5 = 207.09759 m/s vb = v(600*1.24*9.8/0.340)^0.5 = 146.440 m/s ---------------------------------------------------- time delay = t t = L/(vb) - L/(va) = 1.24 * (1/146.440 - 1/207.09759) = 2.48 ms
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.