Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 1700-kg car goes from 0 to 100 km/h in 51 s . Part A What is the impulse deliv

ID: 1356978 • Letter: A

Question

A 1700-kg car goes from 0 to 100 km/h in 51 s . Part A What is the impulse delivered to the car? Assume that the direction of the motion of the car is the positive direction. Express your answer with the appropriate units. J = SubmitMy AnswersGive Up Part B What is the average vector sum of forces exerted on the car? Assume that the direction of the motion of the car is the positive direction. Express your answer with the appropriate units. F SubmitMy AnswersGive Up Incorrect; Try Again; 11 attempts remaining

Explanation / Answer

a)
vf = 100 km/hr = 100*1000/3600 m/s = 27.78 m/s
Vi =0m/s
Impulse,
J = change in momentum
=m*(Vf-Vi)
= 1700*(27.78 - 0)
= 47226 Kgm/s

b)
Average force = J / t
= 47226 / 51
=926 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote