A 1700-kg car goes from 0 to 100 km/h in 51 s . Part A What is the impulse deliv
ID: 1334819 • Letter: A
Question
A 1700-kg car goes from 0 to 100 km/h in 51 s .
Part A
What is the impulse delivered to the car? Assume that the direction of the motion of the car is the positive direction.
Express your answer with the appropriate units.
Part B
What is the average vector sum of forces exerted on the car? Assume that the direction of the motion of the car is the positive direction.
Express your answer with the appropriate units.
A 1700-kg car goes from 0 to 100 km/h in 51 s .
Part A
What is the impulse delivered to the car? Assume that the direction of the motion of the car is the positive direction.
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
Mass of the car M = 1700 kg
Initial velocity Vi = 0 m/s
Final velocity Vf = 100 km/h = 27.78 m/s
Time t = 51 sec
(A) Impulse = change in momentum
I = delta P
I = m(Vf - Vi)
I = 1000 (27.78 - 0)
I = 2.78 x 104 Kgm/s
(B) Impulse = average force * time
I = F * t
2.78 x 104 = F*51
F = 5.45 x 102 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.