Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 18000N automobile travels at a speed of 50km/h northward along a street, and a

ID: 2212586 • Letter: A

Question

A 18000N automobile travels at a speed of 50km/h northward along a street, and a 6500N sports car travels at a speed of 56km/h eastward along an intersecting street. If neither driver brakes and the cars collide at the intersection and lock bumpers, what will the magnitude of the velocity of the cars be immediately after the collision? Express your answer using two significant figures. What will the direction of the velocity of the cars be immediately after the collision? Express your answer using two significant figures. What percentage of the initial kinetic energy will be lost in the collision? Express your answer using two significant figures.

Explanation / Answer

let the combined final velocity to be v and it makes angle with east ;
balancing momentum as no external force is there ;

6500*56 = (18000+6500)*v*cos ;

18000*50=(18000+6500)*v*sin ;

v=39.62 km/h =11.01 m/s

= 67.98 ;

loss in kinetic energy =1040280.864 joules

% loss=41.24 %

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote