A 19.8 -kg child is on a swing attached to ropes that are L = 1.53 m long. Take
ID: 1960884 • Letter: A
Question
A 19.8-kg child is on a swing attached to ropes that are L = 1.53 m long. Take the zero of the gravitational potential energy to be at the position of the child when the ropes are horizontal.
A 19.8 - kg child is on a swing attached to ropes that are L = 1.53 m long. Take the zero of the gravitational potential energy to be at the position of the child when the ropes are horizontal. (a) Determine the child's gravitational potential energy when the child is at the lowest point of the circular trajectory. (b) Determine the child's gravitational potential energy when the ropes make an angle of 45degree relative to the vertical. (c) Based on these results, which position has the higher potential energy? the position in part (a)the position in part (b)Explanation / Answer
a) PE at lowest poistion =-mgl= -19.8(9.8)(1.53)=-296.88 J apprx
b) PE at B = mgl(1-c0s) = 19.8(9.8)(1.53)( cos45)=-209.9 J apprx
lowest position
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.