You have a beach ball which has a radius of 18 cm and a mass of 0.5 kg. You have
ID: 2282506 • Letter: Y
Question
You have a beach ball which has a radius of 18 cm and a mass of 0.5 kg. You have a lead ball which has the same radius but has a mass of 170 kg.
Part A
You immerse the beach ball under the water. What is the buoyancy force felt by the beach ball?
Part B
To keep the beach ball stationary under the water what is the force you need to apply? (UP is positive)
Part C
You immerse the lead ball under the water, what is the buoyancy force felt by the lead ball?
Express your answer using three significant figures.
Part D
To keep the lead ball stationary under the water what is the force you need to apply? (UP is positive)
Explanation / Answer
Part A)
FB = Vpg
FB = (4/3)(pi)(.18)3(1000)(9.8)
FB = 239 N
Part B)
The weight = .5(9.8) = 4.9 N
Thus you have to push down...
239 - 4.9 = 234.1
Since you have to push down, the force is -234.1 N
Part C)
FB = Vpg
FB = (4/3)(pi)(.18)3(1000)(9.8)
FB = 239 N
Part D)
Weight = 170(9.8) = 1666 N
Thus 1666 - 239 = 1427
So you have to push up and the force is 1427 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.