A car of mass M = 1300 k g traveling at 55.0 k m / h o u r enters a banked turn
ID: 2280360 • Letter: A
Question
A car of mass M = 1300kg traveling at 55.0km/hourenters a banked turn covered with ice. The road is banked at an angle ?, and there is no friction between the road and the car's tires. (Figure 1) . Use g = 9.80m/s2 throughout this problem.
Explanation / Answer
PART-A-
FNcos(theta) = mg...................(1)
Since a(c) = v^2/r..............(2)
FNsin(theta) = mv^2/r.......................(3)
divide equation (1) from equation (2)
so, ((FNsin?) / (FNcos(theta))) = (mv^2/r) / (mg)
so, tan(theta) = (mv2/r) / (mg)
so, tan(theta) = v^2 / (rg)..............(4)
v = 55km/h = 55000m/h = 15.277m/s
from equation (4)
tan(theta) = v^2 / (rg)
tan(20) = (15.277^2) / (9.8r)
0.364 = (23.81/r)
r = 65.41m
PART-B-
Centripetal force is given by: F(c) = ma(c) and frictional force is given by F(fr) = FN?.
Centripetal acceleration is given by: a(c) = v^2/r
From Part A we can plug in values
a(c) = 15.2772/65.4
a(c) = 3.57m/s2
Now equate friction with centripetal force:
F(fr) = F(c)
FN(meu) = ma(c)
mg(meu) = ma(c)
g(meu) = a(c)
9.8(meu) = 3.57
(meu) = 0.364
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.