A car moving due south at 20.0 m/s enters a highway cloverleaf. The car will exi
ID: 1544271 • Letter: A
Question
A car moving due south at 20.0 m/s enters a highway cloverleaf. The car will exit the cloverleaf to merge with westbound traffic traveling at 29.0 m/s.
a) The time between entering the cloverleaf and exiting to merge with westbound traffic is 19.3 s. What is the magnitude of the average acceleration of the car?
For the units, use a ^ to indicate an exponent.
Your answer should have one digit after the decimal place.
b) What is the direction of the average acceleration?
due West
34.6° S of W
55.4 ° W of S
55.4° S of W
34.6° N of W
A)due West
B)34.6° S of W
C)55.4 ° W of S
D)55.4° S of W
E)34.6° N of W
Explanation / Answer
What is the magnitude of the average acceleration of the car?
magnitude eq = v = sqrt (x^2)+(y^2)
= sqrt ( 20^2 + 29^2 )
= 35.2 m/s
magnitude of avg aceleration = 35.2/19.3
= 1.82 m/s^2
b) What is the direction of the average acceleration?
tan(theta) = 29/20
= 1.45
=> theta = 55.4 degrees
Angle between resultant velocity vector and 20 m/s velocity vector is 55.4 which is greater than 45. So it is more towards west
So option is the correct choice of the given
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.